Aziz Sancar Sözleri

Aziz Sancar Sözleri

Sayfa İçeriği: Aziz Sancar Sözleri Kısa, Aziz Sancar Sözleri Özlü, Aziz Sancar Sözleri Çalışmak, Aziz Sancar Başarı Sözleri, Aziz Sancar Sözleri Zeka, Aziz Sancar Sözleri Facebook

Bu güzel sayfada sizler için Nobel ödüllü bilim adamı ve akademisyen Aziz Sancar’ın en güzel sözlerini hazır ettik. Sayfadaki anlamlı Aziz Sancar sözleri instagram ve whatsapp ile ya da kısa mesaj ile paylaşın.

EN GÜZEL AZİZ SANCAR SÖZLERİ


Okuyun! Mutlaka okuyun. Eğitim her şeyin önünde geliyor.


Tek bir öğüdü var: Çok çalışın!

Çalışırsam, nerede olursa olsun başarırım.

Gelecek için bir şeyler yapmalı.

Dünya ile yarışmak istiyorsanız temel bilime ağırlık verin.

Şans, hazırlıklı beyinlere güler!

Okuyun! Mutlaka okuyun. Eğitim her şeyin önünde geliyor.

Zor durumlar insanı mucit yapar.

Başarılı olmak Nobel almak değil, ailenize, ülkenize ve insanlığa hizmet etmektir.

Çalışmak kendimize, ailemize, milletimize vatan, namus borcudur.

Onun için Atatürk Türkiye’sine sahip çıkmak siyasi bir seçim değildir, vicdani bir seçimdir.

Başarı yaptığınız işi en iyi şekilde yapmak ve bunun için de çok çalışmak demektir.

Nobel almak güzel ama ondan da güzel şey Nobel’i almaya giden yol ve yapılan keşiflerdir.

Eğitim ya da araştırma için yurtdışına çıkın, ama sonrasında kesinlikle ülkenize dönün.

Başarı, zekâ kadar çalışmakla elde edilir. Sebat lazım, inat etmek lazım ve çalışmak lazım.

Üzerinde çalışacağınız bir konu belirleyin, literatür de okuyun, gerektiği kadar öğrenin.

Bilimde başarılı olmak için hem çok çalışmak hem de çok okumak gerekir. Başarının sırrı budur.

Türkiye için bu kadar önemli olduğunu bilseydim 2 misli çalışır ve 20 yıl önce alırdım bu ödülü.

Kibirli olmayın kibirli olmak Allah’a yakışır, insana yakışmaz. Elinizden geldiği kadar mütevazı olmaya çalışın.

Bütün enerjinizi işinize verin. Bilim öğrenmeye çalışın. Günlük dedikodularla, politikalarla uğraşmayın.

Herkesten üstün değiliz ama kimseden de aşağı değiliz. Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bize saygı göstersin.

Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Çalışmaktan başka çare yoktur. Bu vatan borcudur.

Bana çok güzel öğretim veren kendi memleketimdir. Bana olağanüstü tıp eğitimi verdi ve o buradaki başarımın kaynağı oldu.

Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum.

Zekâya inanmıyorum. Çoğu insan zekâya inanır, ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.

Nobel almak için araştırma yapacağım demeyin, insanlık için, Aziz Sancar Sözleri toplum için bir şeyler yapacağım deyin.

En büyük hayalim ilerde çocuklarımızın kitaplardan benim bulduklarımı okuyup bunu bir Türk yaptı, ben de yapabilirim demesi.

Ben Türk’üm ve benim şöyle bir düşüncem var. Biz Türkleri kimse insandan saymıyor ancak bizler insandan saydıracağız.

Memleketim adına sevindim, Mardin adına sevindim. Memleketim için hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bundan sonra daha büyük övgüler kazanırlar. Türkiye’de bilime çok büyük katkıda bulunurlar.

Evrime inanmak diye bir şey yoktur, evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir. Güneş’i balçıkla sıvayamazsın. Evrim vardır ve kim ne derse desin bu gerçek ortadadır.

Türkiye, bilim ve teknikte dünyada herkesle yarışmalı. Bunun gerçekleşmesi için 25-30 yıl beklememeliyiz. ABD ve Avrupa’nın bilimde ulaştığı seviyeye gelmemiz için bilimle uğraşan çocukları desteklememiz şart.

Gereği kadar öğrenin, aşırıya kaçmak yaratıcılığı öldürüyor. Okumanın yanı sıra düşünmek için de kendinize zaman ayırın. Eğitim ve araştırma için yurt dışına çıkın ama sonra muhakkak ülkenize dönün.

Mardin doğumlu olmasına dikkat çekerek “Kürt müsünüz, Arap mısınız?” diye soran BBC muhabirine cevabı: Ben Türk’üm, o kadar! Mardin’de doğmuşsam, Cizre’de de doğmuşsam, Kars’ta da doğmuşsam ben Türk’üm.

Sağlık Bakanlığı’nın bana verdiği maaşın çoğunu hastalarıma ilaç ve küçük çocuklarına oyuncak almak için harcadım. Bu dönemde basit birkaç tıbbi yordamla pek çok çocuğun hayatını kurtardığıma inanıyorum.

Ben Türkiye’deki günlük politik çekişmeleri takip edersem üzüntümden çalışamam. Bu yüzden gençlere tavsiyem bu tür kavgalara girmeyin. Memlekete hizmet için bilim lazım. Avrupa ve ABD seviyesinde olmak için bilim lâzım.

Hedefimiz DNA onarımının ne zaman minimum ne zaman maksimum olduğunu belirleyerek, DNA onarımı potansiyelinin en az olduğu zaman ilaç tedavisi uygulayarak hem ilacın etkisini çoğaltmak hem de yan etkileri azaltmak.

Bilimi çocuk yaşlarda pekguzelsozler.com işlemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. İslam dünyasının son 500 yılda bilime katkı yapamadığını görüyoruz. Bunu aşıp düzeltmemiz lazım. Dünya nüfusunun yüzde 0,2’lik kısmını oluşturan Yahudi kardeşlerimiz bilim ödüllerinin yüzde 20’sini aldı. Onlar bu ödülleri bizlerden daha zeki oldukları için almadı. Başından beri bilime, bilimsel eğitime önem verdikleri için aldılar.

Bana göre Nobel’i almaktan daha önemli şeyler var: Kişinin ailesi, insanlık ve ülkesine hizmet etmesi! İnsanlığın ölçüsü Nobel’i almak değildir. Ailemiz, insanlık ve ülkemize hizmet ettiğimizde görevimizi yapmış oluruz. İster ayakkabı boyacısı ister öğretmen isterseniz de Nobel almış olun, işinizi iyi yapıyorsanız ülkenin başarısı bununla ölçülür. Bunu yaptığımızda başarı da.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu DNA’yı tahrip ediyor ve vücutta bulunan DNA onarım mekanizmaları, o kanser hücrelerinin yaşamasını sağlıyor. Biz bu mekanizmayı anlamak, aydınlatmak için bir çalışma başlattık. Bu mekanizmayı anlayınca onu “inhibe” edip, kanser hücrelerinin normal hücrelerden daha önce öldürülmesini sağlamaya çalışacağız. DNA onarımı mekanizmasını aydınlatmak, kanser tedavisi noktasında çok önemli. Gayemiz bu mekanizmayı açıklamak maalesef biz memleket olarak, her şeyimizi tenkitten hoşlanıyoruz. O dönem okullarımız harikaydı. Olağanüstü öğretmenlerim vardı ilkokulda. Oradaki ilkokul eğitimini burada Amerika’daki en iyi ilkokullarda verirler mi vermezler mi bilmiyorum. O kadar iyiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir