Oruçla İlgili Hadisler

Oruçla İlgili Hadisler

Sayfa İçeriği: Oruçla İlgili Hadisler Kısa, Peygamber Efendimizin Oruçla İlgili Hadisleri, Oruçla İlgili Hadisler Türkçe, Oruçla İlgili Hadisler Diyanet, Oruçla İlgili Hadisler 2021

Bu güzel sayfada sizler için oruçla ilgili an güzel hadisleri hazır ettik. Sayfadaki oruç ile ilgili anlamlı hadisleri instagram ve whatsapp ile ya da kısa mesaj ile paylaşın.

ORUÇ İLE İLGİLİ DİNİ HADİSLER


Zahmetsiz ganimet kışta tutulan oruçtur. (Tirmizi, Savm 74, (797)


Oruç, sabrın yarısıdır. Resulullah(s.a.a)

Oruç tutanın duası reddedilmez. Resulullah (s.a.a)

Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz. Hadis-i Şerif

Allah, orucu ihlası sağlamlaştırmak için farz kılmıştır. Hz. Fatıma

Oruç, sabrın, sabır da imanın yarısıdır. Hz. Muhammed

İnsanın başına bir bela(musibet) geldiği zaman oruç tutsun. İmam Sadık

Zahmetsiz ganimet kışta tutulan oruçtur. (Tirmizi, Savm 74, (797)

Oruç tutanın uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kabul ve duası müstecab olur. Resulullah (s.a.a)

Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucu arasında hudut, sahur yemeğidir. (Müslim, 6, 60)

Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir. (R. Salihin, 1259)

Ramazan-ı Şerif’teki oruç, hakiki ve halis, azametli ve umumi bir şükran anahtarıdır. Mektubat

Kim Allah Teâla yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi, Cihâd 3, (1624)

Gökyüzünün kapıları Ramazan ayının ilk gecesi açılır ve son gününün gecesine kadar kapanmaz. Resulullah (s.a.a)

Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yıl orucu tutmuş olur. (Tirmizi, Savm 53, (759); Ebu Davud, Savm 58, (2432)

Kim Ramazan ayını oruç tutar ve haramlardan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını affeder. Resulullah(s.a.a)

Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir. (Müslim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721)

Resulullah (sav)’a Kadir gecesi (Ramazan’ın neresinde?) diye sorulmuştu. O, Ramazanın tamamında!’ diye cevap verdi. (Ebu Davud, Salat, 824, (1387)

Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir. (Müslim, Müsafirin 174, (769); Ebu Davud, Salat 318, (1371); Tirmizi, Savm 83)

Resulullah (sav) buyurdular ki: ‘Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. (Müslim, Sıyam 2, (1079)

Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz. (Tirmizi, Savm 82, (807); İbnu Mace, Sıyam 45, (1746)

Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez. (Buhari, Savm 29; Tirmizi, Savm 27, (723)

Bir kadın Resulullah (sav)’a gelerek: ‘Ben haccetmek için hazırlık yapmıştım. Bana (bir mani) arz oldu ne yapayım?’ ‘Ramazan’da umre yap, zira o ayda umre tıpkı hacc gibidir’ buyurdu. (Ebu Davud, Hacc 79, Tirmizi, Hacc 95)

Kişinin fitnesi ehlinde, malında, çocuğunda, nefsinde ve komşusundadır. Oruç, namaz, sadaka, emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker bu fitneye kefaret olur! (Müslim, Fiten 17, (144), Tirmizi, Fiten 71, (2259)

İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Tirmizi, İman 3, (2612)

Resulullah (sav) vefat edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde i’tikafa girer ve derdi ki: ‘Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın’. Resulullah (sav)’dan sonra, zevceleri de i’tikafa girdiler. (Müslim, İ’tikaf 5, (1172)

Beş vakit namaz, bir cuma namazı diğer cuma namazına, bir Ramazan diğer Ramazana hep kefarettirler. Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları affettirirler. (Müslim, Taharet 14, (223); Tirmizi, Salat 160, (214)

Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa ‘ben oruçluyum!’ desin (ve ona bulaşmasın). (Müslim, Sıyam 164, (1161)

İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: pekguzelsozler.com Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Buhari, İman 1; Müslim, İman 22 )

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez.’ (Tirmizi’nin rivayetinde şu ziyade var: ‘Oraya kim girerse ebediyyen susamaz. (Tirmizi, Savm 5)

Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün. Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında zikredildigim zaman bana salat okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün! (Tirmizi, Daavat 110, (3539)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir